mono-2-(Methacryloyloxy)ethyl maleate
ALDRICH/483729
Synonym: (Z)
CAS Number: 51978-15-5
Empirical Formula (Hill Notation): C10H12O6
Molecular Weight: 228.20
EC Number: 257-569-5
MDL Number: MFCD00080563
Linear Formula: H2C=C(CH3)CO2CH2CH2O2CCH=CHCO2H
Product Type: Chemical
| contains | 180-480 ppm monomethyl ether hydroquinone as inhibitor |
| density | 1.217 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C10H12O6/c1-7(2)10(14) |
| InChI key | HSFXEOPJXMFQHG-ARJAWSKDSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(=C)C(=O)OCCOC(=O)C=C/ |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 100 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 - H317 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 5-34-43 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 1.217 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |



