N-(tert-Butoxycarbonyl)-D-prolinal
ALDRICH/483788 - 97%
CAS Number: 73365-02-3
Empirical Formula (Hill Notation): C10H17NO3
Molecular Weight: 199.25
MDL Number: MFCD01321389
Linear Formula: C10H17NO3
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 97% |
| bp | 228 °C (lit.) |
| density | 1.059 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C10H17NO3/c1-10(2,3)14 |
| InChI key | YDBPZCVWPFMBDH-MRVPVSSYSA |
| optical activity | [α]23/D +83°, neat |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| refractive index | n |
| SMILES string | [H]C(=O)[C@H]1CCCN1C(=O)O |
| storage temp. | −20°C |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 228 °C (lit.) |
| Density | 1.059 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352209 |


