Devarda’s alloy
ALDRICH/483907 - powder, −100 mesh
Synonym: Aluminum alloy, Cu,Al,Zn; Devarda′s Metal; Devarda′s alloy; Zinc alloy, Cu,Al,Zn
CAS Number: 8049-11-4
MDL Number: MFCD00198176
Linear Formula: AlCuZn
Product Type: Chemical
| composition | aluminum, ~45% |
| copper, ~50% | |
| zinc, ~5% | |
| form | powder |
| InChI | 1S/Al.Cu.Zn |
| InChI key | MUBKMWFYVHYZAI-UHFFFAOYSA |
| mp | 550 °C (lit.) |
| particle size | −100 mesh |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Al].[Cu].[Zn] |
| Application: |
|
| Packaging: | 100 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H228 - H411 |
| Precautionary statements | P210 - P273 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 11 |
| Safety Statements | 7/9-16-33 |
| RIDADR | UN 3089 4.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 550 °C (lit.) |
| UNSPSC | 11101711 |



