Di(propylene glycol) propyl ether, mixture of isomers
ALDRICH/484210 - ≥98.5%
Synonym: DOWANOL® DPnP
CAS Number: 29911-27-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H20O3
Molecular Weight: 176.25
EC Number: 249-949-4
MDL Number: MFCD00274589
Linear Formula: CH3CH2CH2OC3H6OC3H6OH
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.5% |
| bp | 212 °C (lit.) |
| density | 0.92 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C9H20O3/c1-2-6-11-8-4- |
| InChI key | YUTGRHOAEOCWTD-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OC(COC(C)COCCC)C |
| Legal Information: | DOWANOL is a registered trademark of The Dow Chemical Company or an affiliated company of Dow |
| Legal Information: | Product of Dow Chemical |
| Packaging: | 1 L in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P305 + P351 + P338 - P337 + P313 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 201.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 94 °C - closed cup |
| Purity | ≥98.5% |
| bp | 212 °C (lit.) |
| Density | 0.92 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |


