Di(propylene glycol) butyl ether, mixture of isomers
ALDRICH/484237 - ≥98.5%
Synonym: DOWANOL® DPnB
CAS Number: 29911-28-2
Empirical Formula (Hill Notation): C10H22O3
Molecular Weight: 190.28
EC Number: 249-951-5
MDL Number: MFCD00192112
Linear Formula: CH3(CH2)3OC3H6OC3H6OH
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.5% |
| bp | 222-232 °C (lit.) |
| density | 0.913 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C10H22O3/c1-4-5-6-12-8 |
| InChI key | CUVLMZNMSPJDON-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O(C(COCCCC)C)CC(O)C |
| Legal Information: | DOWANOL is a registered trademark of The Dow Chemical Company or an affiliated company of Dow |
| Legal Information: | Product of Dow Chemical |
| Packaging: | 1 L in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 204.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 96 °C - closed cup |
| Purity | ≥98.5% |
| bp | 222-232 °C (lit.) |
| Density | 0.913 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |

