Tri(propylene glycol) methyl ether, mixture of isomers
ALDRICH/484245 - ≥97.5%
Synonym: m-PEG3-alcohol; Methoxytriglycol; Methyltrioxitol; Tripropylene glycol monomethyl ether; Tripropyleneglycol methyl ether; [2-
CAS Number: 25498-49-1
Empirical Formula (Hill Notation): C10H22O4
Molecular Weight: 206.28
EC Number: 247-045-4
MDL Number: MFCD00059142
Linear Formula: CH3(OC3H6)3OH
Product Type: Chemical
| assay | ≥97.5% |
| bp | 100 °C/2 mmHg (lit.) |
| density | 0.963 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C10H22O4/c1-8(5-11)14- |
| InChI key | GVZNXUAPPLHUOM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O(C(COC(COC)C)C)C(CO)C |
| Application: | Tri(propylene glycol) methyl ether can be used: • As a solvent in resins, coatings, dyes for textiles, leather, and cosmetics. • As a fuel additive for minimizing the particulate matter emission. • To prepare water-mimicking non-aqueous ionic liquids for enzyme compatibility in the trans-esterification process. |
| Packaging: | 1, 4 L in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | ≥97.5% |
| bp | 100 °C/2 mmHg (lit.) |
| Density | 0.963 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |

