1-Bromohexane-d13
ALDRICH/485187 - 98 atom % D
Synonym: Hexyl-d13 bromide
CAS Number: 130131-94-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6D13Br
Molecular Weight: 178.15
MDL Number: MFCD00142597
Linear Formula: CD3C(CD2)4CD2Br
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 154-158 °C (lit.) |
| density | 1.269 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C6H13Br/c1-2-3-4-5-6-7 |
| InChI key | MNDIARAMWBIKFW-UTBWLCBWSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+13 |
| mp | −85 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]C([2H])([2H])C([2H])( |
| Packaging: | 5 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 134.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 57 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 154-158 °C (lit.) |
| mp | −85 °C (lit.) |
| Density | 1.269 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352116 |



