2-Bromoethanol-1,1,2,2-d4
ALDRICH/485209 - 98 atom % D
Synonym: Deuterated 2-bromoethanol; Ethylene-d4 bromohydrin
CAS Number: 81764-55-8
Empirical Formula (Hill Notation): C2D4HBrO
Molecular Weight: 128.99
MDL Number: MFCD00142881
Linear Formula: BrCD2CD2OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 56-57 °C/20 mmHg (lit.) |
| density | 1.819 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C2H5BrO/c3-1-2-4/h4H,1 |
| InChI key | LDLCZOVUSADOIV-LNLMKGTHSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+4 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]C([2H])(O)C([2H])([2H |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | protein expression: suitable |
| Application: | - Analytical method development - Chemical synthesis of labeled compounds - reaction mechanism investigations - Mass spectrometry calibration |
| Features and Benefits: | Features - Ideal for mass spectrometry applications - Enhances the sensitivity of analytical techniques - Supports high-throughput screening methods - Safe and effective for laboratory use Benefits - Increases the sensitivity of mass spectrometry - Provides valuable insights for pharmacokinetics studies - Enhances the understanding of protein interactions - Supports innovative research in structural biology |
| General description: | 2-Bromoethanol-1,1,2,2-d4 98 atom % D is a high-purity isotope product with a unique chemical profile that belongs to the class of isotopes. Produced by Sigma-Aldrich, we are committed to providing quality isotope products and a reliable supply chain. Available in industrial and pre-pack quantities. |
| Packaging: | 5 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H300 + H310 - H314 - H351 |
| Precautionary statements | P201 - P280 - P301 + P310 + P330 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T+ |
| Risk Statements | 26/27/28-34-40 |
| Safety Statements | 23-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2922 6.1(8) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 56-57 °C/20 mmHg (lit.) |
| Density | 1.819 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352001 |




