Acetonitrile-13C2
ALDRICH/485217 - 99 atom % 13C, 99% (CP), contains copper as stabilizer
Synonym: Methyl cyanide-13C2
CAS Number: 1722-25-4
Empirical Formula (Hill Notation): 13C2H3N
Molecular Weight: 43.04
MDL Number: MFCD00083867
Linear Formula: 13CH313CN
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 81-82 °C (lit.) |
| contains | copper as stabilizer |
| density | 0.824 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C2H3N/c1-2-3/h1H3/i1+1 |
| InChI key | WEVYAHXRMPXWCK-ZDOIIHCHSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+2 |
| mp | −48 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [13CH3][13C]#N |
| Packaging: | 250 mg in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 + H312 + H332 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P261 - P280 - P305 + P351 + P338 - P370 + P378 - P403 + P235 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-20/21/22-36 |
| Safety Statements | 16-36/37 |
| RIDADR | UN 1648 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 35.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 2.00 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP); 99% (CP) |
| bp | 81-82 °C (lit.) |
| mp | −48 °C (lit.) |
| Density | 0.824 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352101 |



