Citric acid-2,2,4,4-d4
ALDRICH/485438 - 98 atom % D, 98% (CP)
CAS Number: 147664-83-3
Empirical Formula (Hill Notation): C6D4H4O7
Molecular Weight: 196.15
MDL Number: MFCD00209702
Linear Formula: HOC(CO2H)(CD2CO2H)2
Product Type: Chemical
| assay | 98% (CP) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C6H8O7/c7-3(8)1-6(13,5 |
| InChI key | KRKNYBCHXYNGOX-LNLMKGTHSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+4 |
| mp | 153-159 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]C([2H])(C(O)=O)C(O)(C |
| Application: | Citric-2,2,4,4-d4 acid can be used to measure citrate in urine and quantitative profiling of organic acid intermediates of citric acid cycle (CAC). |
| General description: | Citric acid-2,2,4,4-d4 is an isotopic analogue of citric acid . |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 37/38-41 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% (CP) |
| mp | 153-159 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |



