Aniline-13C6
ALDRICH/485497 - 99 atom % 13C
Synonym: 13C Labeled aniline; Aminobenzene-13C6; Benzeneamine-13C6; Phenylamine-13C6
CAS Number: 100849-37-4
Empirical Formula (Hill Notation): 13C6H7N
Molecular Weight: 99.08
MDL Number: MFCD00143617
Linear Formula: 13C6H5NH2
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 184 °C (lit.) |
| density | 1.087 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H7N/c7-6-4-2-1-3-5-6 |
| InChI key | PAYRUJLWNCNPSJ-IDEBNGHGSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+6 |
| mp | −6 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | N[13c]1[13cH][13cH][13cH] |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | protein expression: suitable |
| Features and Benefits: | • We offer extensive product and packaging customization with fast turn-around, GMP capabilities, in-house technical expertise, and complete quality documentation. • We provide unmatched reliability, flexibility, scalability, and support. • Our portfolio includes key products available in many grades and quantities to suit specific project requirements. • Our secure supply chain ensures reliable access to materials for our customers, regardless of location. |
| General description: | Carbon-13 labeled reference standard for aniline analysis in environmental samples and industrial monitoring. Applied in metabolic studies of aromatic amine biotransformation. Available from glass-bottle sizes perfect for laboratory research or bulk quantities for manufacturing. Inquire for bulk pricing. |
| Packaging: | 250 mg in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H318 - H334 - H341 - H351 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P310 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 23/24/25-40-41-43-48/23/24/25-50-68 |
| Safety Statements | 26-27-36/37/39-45-46-61-63 |
| RIDADR | UN 1547 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 158.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 70 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 184 °C (lit.) |
| mp | −6 °C (lit.) |
| Density | 1.087 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352101 |





