DL-Dithiothreitol-d10
ALDRICH/485535 - 98 atom % D, 98% (CP)
Synonym: Cleland’s reagent-d10
CAS Number: 302912-05-6
Empirical Formula (Hill Notation): C4D10O2S2
Molecular Weight: 164.31
MDL Number: MFCD00190434
Linear Formula: DSCD2CD(OD)CD(OD)CD2SD
Product Type: Chemical
| assay | 98% (CP) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C4H10O2S2/c5-3(1-7)4(6 |
| InChI key | VHJLVAABSRFDPM-BSSDICLPSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+10 |
| mp | 42-44 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]OC([2H])(C([2H])([2H] |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | bio NMR: suitable |
| NMR: suitable |
| Application: | - NMR spectroscopy solvent for biomolecular structure analysis - Neutron scattering experiments in materials science - metabolic labeling studies in biological research - Acid-catalyzed reaction mechanism studies |
| Features and Benefits: | Features - High-quality solvent for analytical applications - Improves the accuracy of structural analyses - Non-toxic and environmentally friendly - Supports a variety of research applications Benefits - Ensures high-quality results in analytical experiments - Increases the reliability of data obtained - Facilitates the understanding of complex interactions - Supports the development of effective therapies |
| General description: | ᴅʟ-Dithiothreitol-d10 98 atom % D, 98% (CP) is a high-purity isotope product with a unique chemical profile that belongs to the class of isotopes. Produced by Sigma-Aldrich, we are committed to providing quality isotope products and a reliable supply chain. Available in industrial and pre-pack quantities. |
| Packaging: | 500 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% (CP) |
| mp | 42-44 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12161504 |


