Benzaldehyde-d6
ALDRICH/485551 - 98 atom % D
CAS Number: 17901-93-8
Empirical Formula (Hill Notation): C7D6O
Molecular Weight: 112.16
MDL Number: MFCD00143654
Linear Formula: C6D5CDO
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 178-179 °C (lit.) |
| density | 1.103 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C7H6O/c8-6-7-4-2-1-3-5 |
| InChI key | HUMNYLRZRPPJDN-MZWXYZOWSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+6 |
| mp | −26 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]C(=O)c1c([2H])c([2H]) |
| Application: | - Acid-catalyzed reaction mechanism studies - Mass spectrometry calibration - Environmental monitoring applications - reaction mechanism investigations |
| Features and Benefits: | Features - Ideal for Advanced mass spectrometry applications - Enhances sensitivity in analytical techniques - Supports high-throughput analysis in research - Safe and effective for laboratory use Benefits - Increases sensitivity in mass spectrometry techniques - Provides valuable insights for pharmacokinetic research - Enhances understanding of protein interactions - Supports innovative research in structural biology |
| General description: | Benzaldehyde-d6 98 atom % D is a high-purity isotope product with a unique chemical profile that belongs to the class of isotopes. Produced by Sigma-Aldrich, we are committed to providing quality isotope products and a reliable supply chain. Available in industrial and pre-pack quantities. |
| Packaging: | 5 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| Safety Statements | 24 |
| RIDADR | UN 1990 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 145.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 62.8 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 178-179 °C (lit.) |
| mp | −26 °C (lit.) |
| Density | 1.103 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352005 |


