Ethyl-d5-amine hydrochloride
ALDRICH/485675 - 99 atom % D
CAS Number: 284474-81-3
Empirical Formula (Hill Notation): C2D5H2N · HCl
Molecular Weight: 86.58
MDL Number: MFCD00190443
Linear Formula: C2D5NH2·HCl
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/C2H7N.ClH/c1-2-3;/h2-3 |
| InChI key | XWBDWHCCBGMXKG-LUIAAVAXSA |
| isotopic purity | 99 atom % D |
| mass shift | M+5 |
| mp | 107-108 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cl.[2H]C([2H])([2H])C([2H |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H312 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | -34.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -37 °C - closed cup |
| mp | 107-108 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352116 |



