Formic-d acid
ALDRICH/485705 - 95 wt. % in H2O, 98 atom % D
Synonym: Deuterated formic acid
CAS Number: 917-71-5
Empirical Formula (Hill Notation): CDHO2
Molecular Weight: 47.03
MDL Number: MFCD00059016
Linear Formula: DCO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 100.8 °C (lit.) |
| concentration | 95 wt. % in H2O |
| density | 1.246 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/CH2O2/c2-1-3/h1H,(H,2, |
| InChI key | BDAGIHXWWSANSR-MICDWDOJSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+1 |
| mp | 8.2-8.4 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]C(O)=O |
| Application: | - Quality control reference standards - Analytical method development - Pharmaceutical formulation development - Environmental monitoring applications |
| Features and Benefits: | Features - High reactivity for diverse applications - Supports innovative pharmaceutical research - Produces minimal by-products in reactions - Suitable for various biological studies Benefits - Streamlines the pharmaceutical development process - Enhances effectiveness of biological assays - Improves accuracy in metabolic studies - Supports advancements in personalized medicine |
| General description: | Formic-d acid 95 wt. % in H2O, 98 atom % D is a high-purity isotope product with a unique chemical profile that belongs to the class of isotopes. Produced by Sigma-Aldrich, we are committed to providing quality isotope products and a reliable supply chain. Available in industrial and pre-pack quantities. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 - H314 - H331 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 10-35 |
| Safety Statements | 23-26-45 |
| RIDADR | UN 1779 3(8) / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 123.8 °F |
| Flash Point(C) | 51 °C |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 100.8 °C (lit.) |
| mp | 8.2-8.4 °C (lit.) |
| Density | 1.246 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352106 |




