Benzyl-2,3,4,5,6-d5 chloride
ALDRICH/485764 - 98 atom % D
Synonym: α-Chlorotoluene-2,3,4,5,6-d5
CAS Number: 68661-11-0
Empirical Formula (Hill Notation): C7D5H2Cl
Molecular Weight: 131.61
MDL Number: MFCD00084127
Linear Formula: C6D5CH2Cl
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 177-181 °C (lit.) |
| density | 1.144 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C7H7Cl/c8-6-7-4-2-1-3- |
| InChI key | KCXMKQUNVWSEMD-RALIUCGRSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+5 |
| mp | −43 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]c1c([2H])c([2H])c(CCl |
| Packaging: | 5 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 - H315 - H318 - H330 - H335 - H350 |
| Precautionary statements | P201 - P210 - P280 - P301 + P312 + P330 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| RIDADR | UN 1738 8(6.1) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 140.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 60.00 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 177-181 °C (lit.) |
| mp | −43 °C (lit.) |
| Density | 1.144 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352116 |





