Fmoc-Gly-OH-2,2-d2
ALDRICH/485772 - 98 atom % D
Synonym: N-
CAS Number: 284665-11-8
Empirical Formula (Hill Notation): C17D2H13NO4
Molecular Weight: 299.32
MDL Number: MFCD01075436
Linear Formula: (HN-Fmoc)CD2CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| form | solid |
| functional group | Fmoc |
| InChI | 1S/C17H15NO4/c19-16(20)9- |
| InChI key | NDKDFTQNXLHCGO-KNXIQCGSSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+2 |
| mp | 174-175 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]C([2H])(NC(=O)OCC1c2c |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | bio NMR: suitable |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 174-175 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |

