Bromoethane-2,2,2-d3
ALDRICH/486035 - 99 atom % D
Synonym: Ethyl-2,2,2-d3 bromide
CAS Number: 7439-86-3
Empirical Formula (Hill Notation): C2D3H2Br
Molecular Weight: 111.98
MDL Number: MFCD00143875
Linear Formula: CD3CH2Br
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 37-40 °C (lit.) |
| density | 1.500 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C2H5Br/c1-2-3/h2H2,1H3 |
| InChI key | RDHPKYGYEGBMSE-FIBGUPNXSA |
| isotopic purity | 99 atom % D |
| mass shift | M+3 |
| mp | −119 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]C([2H])([2H])CBr |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | - Chemical synthesis of labeled compounds - Quality control reference standards - Advanced materials research and development - Pharmaceutical formulation development |
| Features and Benefits: | Features - High isotopic purity for reliable results - Stable under various experimental conditions - Compatible with a wide range of chemical processes - Provides accurate insights in complex systems Benefits - Facilitates Advanced research methodologies and applications - Provides reliable data for environmental monitoring - Enhances understanding of chemical interactions - Supports the development of innovative solutions |
| General description: | Bromoethane-2,2,2-d3 99 atom % D is a high-purity isotope product with a unique chemical profile that belongs to the class of isotopes. Produced by Sigma-Aldrich, we are committed to providing quality isotope products and a reliable supply chain. Available in industrial and pre-pack quantities. |
| Packaging: | 5 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 + H332 - H351 - H420 |
| Precautionary statements | P201 - P210 - P301 + P312 - P304 + P340 + P312 - P308 + P313 - P502 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-20/22-40 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | UN 1891 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | -9.4 °F |
| Flash Point(C) | -23 °C |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 37-40 °C (lit.) |
| mp | −119 °C (lit.) |
| Density | 1.500 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352005 |




