Nicotinic acid-(ring-d4)
ALDRICH/486086 - ≥98 atom % D, ≥98% (CP)
Synonym: 3-Pyridine-d4-carboxylic acid; Niacin-(ring-d4); Vitamin B3 (ring-d4)
CAS Number: 66148-15-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6D4HNO2
Molecular Weight: 127.13
MDL Number: MFCD00190491
Linear Formula: C6D4HNO2
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (CP) |
| color | white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C6H5NO2/c8-6(9)5-2-1-3 |
| InChI key | PVNIIMVLHYAWGP-RHQRLBAQSA |
| isotopic purity | ≥98 atom % D |
| mass shift | M+4 |
| mp | 236-239 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]c1nc([2H])c(c([2H])c1 |
| technique(s) | mass spectrometry (MS): suitable |
| protein expression: suitable |
| Application: | Nicotinic acid-(ring-d4) can be used as an internal standard for the quantification of nicotinic acid in the biological sample by gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS). It can be also used as a precursor for the preparation of N′-nitrosonornicotine-2,4, |
| General description: | Nicotinic acid (pyridine-3-carboxylic acid) is also known as niacin or vitamin B3. It is a water-soluble vitamin found in some vegetable and animal sources. Niacin is also a precursor for the synthesis of NAD and NADP. |
| Packaging: | 500 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 379.4 °F |
| Flash Point(C) | 193 °C |
| Purity | ≥98% (CP) |
| mp | 236-239 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |


