Toluene-2,3,4,5,6-d5
ALDRICH/486213 - 98 atom % D
Synonym: Methylbenzene-d5
CAS Number: 1603-99-2
Empirical Formula (Hill Notation): C7D5H3
Molecular Weight: 97.17
MDL Number: MFCD00084186
Linear Formula: C6D5CH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 110 °C (lit.) |
| density | 0.912 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C7H8/c1-7-5-3-2-4-6-7/ |
| InChI key | YXFVVABEGXRONW-VIQYUKPQSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+5 |
| mp | -93 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]c1c([2H])c([2H])c(C)c |
| Packaging: | 5 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H304 - H315 - H336 - H361d - H373 - H412 |
| Precautionary statements | P201 - P210 - P273 - P301 + P310 - P303 + P361 + P353 - P331 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 63-11-38-48/20-65-67 |
| Safety Statements | 36/37-46-62 |
| RIDADR | UN1294 - class 3 - PG 2 - Toluene |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 39.2 °F |
| Flash Point(C) | 4 °C |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 110 °C (lit.) |
| mp | -93 °C (lit.) |
| Density | 0.912 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352116 |




