1,2-Propanediol-d8
ALDRICH/486272 - 98 atom % D
Synonym: Propylene glycol-d8
CAS Number: 80156-55-4
Empirical Formula (Hill Notation): C3D8O2
Molecular Weight: 84.14
MDL Number: MFCD00142484
Linear Formula: CD3CD(OD)CD2OD
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 187 °C (lit.) |
| density | 1.143 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C3H8O2/c1-3(5)2-4/h3-5 |
| InChI key | DNIAPMSPPWPWGF-INOGVRQUSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+8 |
| mp | −60 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]OC([2H])([2H])C([2H]) |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 224.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 107 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 187 °C (lit.) |
| mp | −60 °C (lit.) |
| Density | 1.143 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352001 |

