Carbon-13C disulfide
ALDRICH/486434 - 99 atom % 13C
CAS Number: 30860-31-2
Empirical Formula (Hill Notation): 13CS2
Molecular Weight: 77.13
MDL Number: MFCD00143928
Linear Formula: 13CS2
Product Type: Chemical
| application(s) | environmental |
| assay | 99% (CP) |
| bp | 46 °C (lit.) |
| density | 1.282 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/CS2/c2-1-3/i1+1 |
| InChI key | QGJOPFRUJISHPQ-OUBTZVSYSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+1 |
| mp | −112-−111 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | S=[13C]=S |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H315 - H319 - H361fd - H372 |
| Precautionary statements | P201 - P210 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | F,T |
| Risk Statements | 63-11-36/38-48/23-62 |
| Safety Statements | 16-33-36/37-45 |
| RIDADR | UN1131 - class 3 - PG 1 - Carbon disulfide |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 46 °C (lit.) |
| mp | −112-−111 °C (lit.) |
| Density | 1.282 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352101 |




