Dimethyl-1,1,1-d3-amine hydrochloride
ALDRICH/486531 - 98 atom % D
CAS Number: 120033-84-3
Empirical Formula (Hill Notation): C2H4D3N · HCl
Molecular Weight: 84.56
MDL Number: MFCD01321397
Linear Formula: CH3NHCD3 · HCl
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/C2H7N.ClH/c1-3-2;/h3H, |
| InChI key | IQDGSYLLQPDQDV-NIIDSAIPSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+3 |
| mp | 170-173 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cl.[2H]C([2H])([2H])NC |
| Packaging: | 2.5 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 170-173 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352116 |


