Dimethyl-d6-amine
ALDRICH/486558 - 99 atom % D
Synonym: Bis(trideuteriomethyl)
CAS Number: 14802-36-9
Empirical Formula (Hill Notation): C2D6HN
Molecular Weight: 51.12
MDL Number: MFCD00084136
Linear Formula: (CD3)2NH
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| autoignition temp. | 753 °F |
| bp | 7 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C2H7N/c1-3-2/h3H,1-2H3 |
| InChI key | ROSDSFDQCJNGOL-WFGJKAKNSA |
| isotopic purity | 99 atom % D |
| mass shift | M+6 |
| mp | −93 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]C([2H])([2H])NC([2H]) |
| technique(s) | protein expression: suitable |
| vapor density | 1.55 (15 °C, vs air) |
| vapor pressure | 1277 mmHg ( 20 °C) |
| Other Notes: | Stainless steel control valves Z146951, Z187224 or either of stainless steel regulators Z148504 and Z148512 and a "T"-purge valve Z151661 is recommended. PTFE sealing washers GCA inlet size 180 Z146994 PTFE sealing washers CGA inlet size 110 Z146986 |
| Packaging: | 5 g in steel cylinder |
| Packaging: | 5 g quantity is packaged in a 450 mL carbon steel lecture bottle with stainless steel CGA 110/180 valve . Nominal gas pressure at 21ºC is 11 psig for 5 g. This pressure is slightly above atmospheric pressure. Care must be taken when extracting this product from the cylinder. |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS04,GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H220 - H280 - H315 - H318 - H332 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 - P403 + P233 - P410 + P403 |
| Hazard Codes | F+,C |
| Risk Statements | 12-20/22-34 |
| Safety Statements | 3-16-26-29-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN1032 - class 2 - Dimethylamine, anhydrous |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 19.9 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -6.7 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 7 °C (lit.) |
| mp | −93 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352116 |





