Methane-d3
ALDRICH/486868 - 98 atom % D
CAS Number: 676-80-2
Empirical Formula (Hill Notation): CD3H
Molecular Weight: 19.06
MDL Number: MFCD00084154
Linear Formula: CHD3
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | −161 °C (lit.) |
| InChI | 1S/CH4/h1H4/i1D3 |
| InChI key | VNWKTOKETHGBQD-FIBGUPNXSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+3 |
| mp | −183 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]C([2H])[2H] |
| vapor density | 0.55 (vs air) |
| Other Notes: | Stainless steel control valves Z146951 or Z187224 PTFE sealing washers GCA inlet size 180 Z146994 PTFE sealing washers CGA inlet size 110 Z146986 |
| Other Notes: | We are in the process of phasing-out the CGA 110/170 valves in favor of CGA 110/180 valves. Some stock of cylinders with CGA 110/170 valves may still exist. Please use adapters Z147095-1EA (brass) or Z147125-1EA (stainless steel) to utilize with a CGA 180 regulator. |
| Packaging: | 1 L in steel cylinder |
| Packaging: | 1 L quantity is packaged in a 450 mL carbon steel lecture bottle with brass CGA 110/180 valve . Nominal gas pressure at 21ºC is 20 psig for 1 L. This pressure is slightly above atmospheric pressure. Care must be taken when extracting this product from the cylinder. |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS04,GHS02,GHS04 |
| Signal word | Danger-Danger |
| Hazard statements | H220 - H280 - H220 - H280 |
| Precautionary statements | P210 - P210 - P377 - P381 - P410 + P403 - P410 + P403 |
| Hazard Codes | F+ |
| Risk Statements | 12 |
| Safety Statements | 16 |
| RIDADR | UN 1971 2.1 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -306.4 °F |
| Flash Point(C) | -188.00 °C |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | −161 °C (lit.) |
| mp | −183 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12142200 |



