Methyl-d3-triphenylphosphonium bromide
ALDRICH/486906 - 95 atom % D
CAS Number: 1787-44-6
Empirical Formula (Hill Notation): C19D3H15BrP
Molecular Weight: 360.24
EC Number: 217-248-2
MDL Number: MFCD00064524
Linear Formula: CD3P(C6H5)3Br
Product Type: Chemical
| InChI | 1S/C19H18P.BrH/c1-20(17-1 |
| InChI key | LSEFCHWGJNHZNT-NIIDSAIPSA |
| isotopic purity | 95 atom % D |
| mass shift | M+3 |
| mp | 233-235 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: C-C Bond Formation |
| reaction type: Whiting Reaction | |
| SMILES string | [Br-].[2H]C([2H])([2H])[P |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 233-235 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352116 |


