1,2-Dibromoethane-13C2
ALDRICH/487198 - 99 atom % 13C
Synonym: Ethylene-13C2 dibromide
CAS Number: 33458-49-0
Empirical Formula (Hill Notation): 13C2H4Br2
Molecular Weight: 189.85
MDL Number: MFCD00142466
Linear Formula: Br13CH213CH2Br
Product Type: Chemical
| application(s) | environmental |
| assay | 99% (CP) |
| bp | 131-132 °C (lit.) |
| density | 2.203 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C2H4Br2/c3-1-2-4/h1-2H |
| InChI key | PAAZPARNPHGIKF-ZDOIIHCHSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+2 |
| mp | 8-11 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Br[13CH2][13CH2]Br |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H315 - H319 - H335 - H350 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P310 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 45-23/24/25-36/37/38-51/53 |
| Safety Statements | 53-45-61 |
| RIDADR | UN 1605 6.1 / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 131-132 °C (lit.) |
| mp | 8-11 °C (lit.) |
| Density | 2.203 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352101 |




