3-Nitrophenyl isothiocyanate
ALDRICH/487376 - 98%
CAS Number: 3529-82-6
Empirical Formula (Hill Notation): C7H4N2O2S
Molecular Weight: 180.18
MDL Number: MFCD00041245
Linear Formula: O2NC6H4NCS
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | isothiocyanate |
| nitro | |
| InChI | 1S/C7H4N2O2S/c10-9(11)7-3 |
| InChI key | OEZXLKSZOAWNJU-UHFFFAOYSA |
| mp | 57-60 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [O-][N+](=O)c1cccc(c1)N=C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 3-Nitrophenyl isothiocyanate may be used in the synthesis of 2-[(3-nitrophenyl)amino]n It may be used in the synthesis of the following thiourea derivatives: • N-[(3-chlorophenyl)methyl] • N-[(5-chloro-2-methoxyphenyl)methyl]-N′-(3-nitrophenyl)thiourea • R/S-N-[6-chlorochroman-4-yl]-N′-(3-nitrophenyl)thiourea |
| General description: | 3-Nitrophenyl isothiocyanate, also known as 1-isothiocyanato-3-nitrob |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 23-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 57-60 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


