2-Butanone-4,4,4-d3
ALDRICH/487600 - 99 atom % D
Synonym: Methyl-d3 ethyl ketone
CAS Number: 53389-26-7
Empirical Formula (Hill Notation): C4D3H5O
Molecular Weight: 75.12
MDL Number: MFCD00142885
Linear Formula: CD3CH2COCH3
Product Type: Chemical
| bp | 80 °C (lit.) |
| density | 0.838 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C4H8O/c1-3-4(2)5/h3H2, |
| InChI key | ZWEHNKRNPOVVGH-FIBGUPNXSA |
| isotopic purity | 99 atom % D |
| mass shift | M+3 |
| mp | −87 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]C([2H])([2H])CC(C)=O |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H319 - H336 |
| Precautionary statements | P210 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xi |
| Risk Statements | 11-36-66-67 |
| Safety Statements | 9-16 |
| RIDADR | UN1193 - class 3 - PG 2 - Ethyl methyl ketone |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 30.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -1 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH066 |
| bp | 80 °C (lit.) |
| mp | −87 °C (lit.) |
| Density | 0.838 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352138 |



