Hydrocinnamic acid-2,3-13C2
ALDRICH/487651 - 99 atom % 13C
Synonym: 3-Phenylpropionic acid-2,3-13C2
CAS Number: 286367-71-3
Empirical Formula (Hill Notation): 13C2C7H10O2
Molecular Weight: 152.16
MDL Number: MFCD01075495
Linear Formula: C6H513CH213CH2CO2H
Product Type: Chemical
| bp | 280 °C (lit.) |
| density | 1.085 g/mL at 25 °C |
| form | solid |
| InChI | 1S/C9H10O2/c10-9(11)7-6-8 |
| InChI key | XMIIGOLPHOKFCH-AKZCFXPHSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+2 |
| mp | 47-49 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)[13CH2][13CH2]c1ccc |
| Packaging: | 100 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113.00 °C - closed cup |
| bp | 280 °C (lit.) |
| mp | 47-49 °C (lit.) |
| Density | 1.085 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352106 |

