Acetamide-15N
ALDRICH/487775 - 98 atom % 15N
CAS Number: 1449-72-5
Empirical Formula (Hill Notation): C2H515NO
Molecular Weight: 60.06
MDL Number: MFCD00084187
Linear Formula: CH3CO15NH2
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 221 °C (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C2H5NO/c1-2(3)4/h1H3,( |
| InChI key | DLFVBJFMPXGRIB-LBPDFUHNSA |
| isotopic purity | 98 atom % 15N |
| mass shift | M+1 |
| mp | 78-80 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC([15NH2])=O |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 221 °C (lit.) |
| mp | 78-80 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352116 |

