Acetonitrile-15N
ALDRICH/487864 - 98 atom % 15N
Synonym: Methyl cyanide-15N
CAS Number: 14149-39-4
Empirical Formula (Hill Notation): C2H315N
Molecular Weight: 42.05
MDL Number: MFCD00084189
Linear Formula: CH3C15N
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 81-82 °C (lit.) |
| density | 0.805 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C2H3N/c1-2-3/h1H3/i3+1 |
| InChI key | WEVYAHXRMPXWCK-LBPDFUHNSA |
| isotopic purity | 98 atom % 15N |
| mass shift | M+1 |
| mp | −48 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC#[15N] |
| Packaging: | 500 mg in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 + H312 + H332 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-20/21/22-36 |
| Safety Statements | 16-36/37 |
| RIDADR | UN 1648 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 42.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 6 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 81-82 °C (lit.) |
| mp | −48 °C (lit.) |
| Density | 0.805 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352116 |



