Acrylic acid-1-13C
ALDRICH/487899 - ≥99 atom % 13C, ≥99% (CP), contains hydroquinone as stabilizer
Synonym: 2-Propenoic-1-13C acid
CAS Number: 95387-98-7
Empirical Formula (Hill Notation): 13CC2H4O2
Molecular Weight: 73.06
MDL Number: MFCD00143548
Linear Formula: H2C=CH13CO2H
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% (CP) |
| bp | 139 °C (lit.) |
| contains | hydroquinone as stabilizer |
| density | 1.065 g/mL at 25 °C |
| impurities | ≤5% water |
| InChI | 1S/C3H4O2/c1-2-3(4)5/h2H, |
| InChI key | NIXOWILDQLNWCW-LBPDFUHNSA |
| isotopic purity | ≥99 atom % 13C |
| mass shift | M+1 |
| mp | 13 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O[13C](=O)C=C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 250 mg in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 + H312 + H332 - H314 - H410 |
| Precautionary statements | P210 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C,N |
| Risk Statements | 10-20/21/22-35-50 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN 2218 3(8) / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 119.3 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 48.5 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% (CP) |
| bp | 139 °C (lit.) |
| mp | 13 °C (lit.) |
| Density | 1.065 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352106 |





