Benzaldehyde-2,3,4,5,6-d5
ALDRICH/488119 - 99 atom % D
Synonym: Pentadeuterobenzaldehyde
CAS Number: 14132-51-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7D5HO
Molecular Weight: 111.15
MDL Number: MFCD00046149
Linear Formula: C6D5CHO
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 178-179 °C (lit.) |
| density | 1.094 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C7H6O/c8-6-7-4-2-1-3-5 |
| InChI key | HUMNYLRZRPPJDN-RALIUCGRSA |
| isotopic purity | 99 atom % D |
| mass shift | M+5 |
| mp | −26 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
200 ![]() |
|
| refractive index | n |
| SMILES string | [H]C(=O)c1c([2H])c([2H])c |
| Packaging: | 5 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| RIDADR | UN 1990 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 147.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 64.00 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 178-179 °C (lit.) |
| mp | −26 °C (lit.) |
| Density | 1.094 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352116 |


