Bromoacetic acid-d3
ALDRICH/488224 - 98 atom % D
Synonym: Bromotrideuterioacetic acid
CAS Number: 14341-48-1
Empirical Formula (Hill Notation): C2D3BrO2
Molecular Weight: 141.97
MDL Number: MFCD00190384
Linear Formula: BrCD2CO2D
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 208 °C (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C2H3BrO2/c3-1-2(4)5/h1 |
| InChI key | KDPAWGWELVVRCH-RIAYTAFFSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+3 |
| mp | 47-49 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]OC(=O)C([2H])([2H])Br |
| Application: | - Environmental monitoring applications - Pharmaceutical formulation development - Advanced materials research and development - reaction mechanism investigations |
| Features and Benefits: | Features - High-quality solvent for analytical applications - Improves the accuracy of structural analyses - Non-toxic and environmentally friendly - Supports a variety of research applications Benefits - Ensures high-quality results in analytical experiments - Increases the reliability of data obtained - Facilitates the understanding of complex interactions - Supports the development of effective therapies |
| General description: | Bromoacetic acid-d3 98 atom % D is a high-purity isotope product with a unique chemical profile that belongs to the class of isotopes. Produced by Sigma-Aldrich, we are committed to providing quality isotope products and a reliable supply chain. Available in industrial and pre-pack quantities. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H314 - H317 - H400 |
| Precautionary statements | P260 - P273 - P280 - P301 + P310 + P330 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T,C,N |
| Risk Statements | 23/24/25-35-43-50 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN 3425 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 208 °C (lit.) |
| mp | 47-49 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |




