Butane-d10
ALDRICH/488348 - 98 atom % D
CAS Number: 7582-04-9
Empirical Formula (Hill Notation): C4D10
Molecular Weight: 68.18
MDL Number: MFCD00144856
Linear Formula: CD3CD2CD2CD3
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| autoignition temp. | 761 °F |
| bp | −0.5 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C4H10/c1-3-4-2/h3-4H2, |
| InChI key | IJDNQMDRQITEOD-MWUKXHIBSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+10 |
| mp | −138 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]C([2H])([2H])C([2H])( |
| vapor density | 2.11 (vs air) |
| vapor pressure | 51.6 psi ( 37.7 °C) |
| Other Notes: | Stainless steel control valves Z146951 or Z187224 PTFE sealing washers GCA inlet size 180 Z146994 PTFE sealing washers CGA inlet size 110 Z146986 |
| Packaging: | 1 L in steel cylinder |
| Packaging: | 1 L quantity is packaged in a 450 mL carbon steel lecture bottle with brass CGA 110/180 valve . Nominal gas pressure at 21ºC is 16 psig for 1 L. This pressure is slightly above atmospheric pressure. Care must be taken when extracting this product from the cylinder. |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS04,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H220 - H280 - H340 - H350 |
| Precautionary statements | P201 - P210 - P308 + P313 - P410 + P403 |
| Hazard Codes | F+,T |
| Risk Statements | 45-46-12 |
| Safety Statements | 53-45 |
| RIDADR | UN1011 - class 2 - Butane |
| Flash Point(F) | -76.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -60 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | −0.5 °C (lit.) |
| mp | −138 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12142200 |




