Succinic acid-2,3-13C2
ALDRICH/488364 - 99 atom % 13C
Synonym: Butanedioic acid-2,3-13C2
CAS Number: 61128-08-3
Empirical Formula (Hill Notation): 13C2C2H6O4
Molecular Weight: 120.07
MDL Number: MFCD00145336
Linear Formula: HO2C13CH213CH2CO2H
Product Type: Chemical
| bp | 235 °C |
| form | solid |
| InChI | 1S/C4H6O4/c5-3(6)1-2-4(7) |
| InChI key | KDYFGRWQOYBRFD-ZDOIIHCHSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+2 |
| mp | 187-190 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)[13CH2][13CH2]C(O)= |
| Packaging: | 100 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 37-38-41 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| bp | 235 °C |
| mp | 187-190 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |



