Butyric-d7 acid
ALDRICH/488399 - ≥98 atom % D, ≥98% (CP)
Synonym: Butanoic-d7 acid
CAS Number: 73607-83-7
Empirical Formula (Hill Notation): C4D7HO2
Molecular Weight: 95.15
MDL Number: MFCD00143881
Linear Formula: CD3(CD2)2CO2H
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (CP) |
| bp | 162 °C (lit.) |
| density | 1.039 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C4H8O2/c1-2-3-4(5)6/h2 |
| InChI key | FERIUCNNQQJTOY-NCKGIQLSSA |
| isotopic purity | ≥98 atom % D |
| mass shift | M+7 |
| mp | -6--3 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]C([2H])([2H])C([2H])( |
| Application: | Butyric-d7 acid is a stable isotope and deuterated form of butyric acid, wherein all the alkyl protons are replaced by deuterium. It can be used as an internal standard in: • The quantitative analysis of vegetable oils and fats using the LC-MS technique. • The analysis of short-chain fatty acids (SCFAs) of renal samples of mice using the GC-MS technique. |
| Packaging: | 5 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36-45 |
| RIDADR | UN 2820 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 161.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 72 °C - closed cup |
| Purity | ≥98% (CP) |
| bp | 162 °C (lit.) |
| mp | -6--3 °C (lit.) |
| Density | 1.039 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352106 |


