Chlorpyrifos-(diethyl-d10)
ALDRICH/488569 - 99 atom % D, 97% (CP)
CAS Number: 285138-81-0
Empirical Formula (Hill Notation): C9HD10Cl3NO3PS
Molecular Weight: 360.65
MDL Number: MFCD01321400
Linear Formula: C9HD10Cl3NO3PS
Product Type: Chemical
| application(s) | agriculture environmental |
| assay | 97% (CP) |
| InChI | 1S/C9H11Cl3NO3PS/c1-3-14- |
| InChI key | SBPBAQFWLVIOKP-MWUKXHIBSA |
| isotopic purity | 99 atom % D |
| mass shift | M+10 |
| mp | 38-39 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]C([2H])([2H])C([2H])( |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | - Quality control reference standards - Environmental monitoring applications - Pharmaceutical formulation development - Mass spectrometry calibration |
| Features and Benefits: | Features - High-quality solvent for analytical applications - Improves the accuracy of structural analyses - Non-toxic and environmentally friendly - Supports a variety of research applications Benefits - Ensures high-quality results in analytical experiments - Increases the reliability of data obtained - Facilitates the understanding of complex interactions - Supports the development of effective therapies |
| General description: | Chlorpyrifos-(diethyl-d10) 99 atom % D, 97% (CP) is a high-purity isotope product with a unique chemical profile that belongs to the class of isotopes. Produced by Sigma-Aldrich, we are committed to providing quality isotope products and a reliable supply chain. Available in industrial and pre-pack quantities. |
| Packaging: | 100 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H312 - H315 - H319 - H330 - H335 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T+,N |
| Risk Statements | 21-25-26-36/37/38-50/53 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45-60-61 |
| RIDADR | UN2811 - class 6.1 - PG 2 - MP - EHS - RQ - Toxic solids, organi |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% (CP) |
| mp | 38-39 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 77101502 |



