Trimethyl(trifluoromethyl)silane
ALDRICH/488712 - 99%
Synonym: (Trifluoromethyl)
CAS Number: 81290-20-2
Empirical Formula (Hill Notation): C4H9F3Si
Molecular Weight: 142.19
MDL Number: MFCD00145454
Linear Formula: (CH3)3SiCF3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 54-55 °C (lit.) |
| density | 0.962 g/mL at 20 °C (lit.) |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C4H9F3Si/c1-8(2,3)4(5, |
| InChI key | MWKJTNBSKNUMFN-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: C-C Bond Formation |
| SMILES string | C[Si](C)(C)C(F)(F)F |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Trimethyl(trifluoromethyl • Conversion of N-(tert-butylsulfinyl)-imines to trifluoromethylated amines • Conversion of trans-enones to trans-α-trifluoromethyl silyl ethers • Trifluoromethylation of azomethine imines • Conversion of H-phosphonates to CF3-phosphonates • Nucleophilic addition of the trifluoromethyl group to aldehydes and ketones. |
| Packaging: | 5, 25 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H261 |
| Precautionary statements | P210 - P223 - P231 + P232 - P233 - P240 - P241 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 11 |
| Safety Statements | 16-33 |
| RIDADR | UN 1993BF 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 1.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -17 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 54-55 °C (lit.) |
| Density | 0.962 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352101 |


