Dioctyl phthalate-3,4,5,6-d4
ALDRICH/488887 - 98 atom % D
CAS Number: 93952-13-7
Empirical Formula (Hill Notation): C24D4H34O4
Molecular Weight: 394.58
MDL Number: MFCD00144150
Linear Formula: C6D4[CO2CH2(CH2)6CH3]2
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 384 °C (lit.) |
| density | 0.991 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C24H38O4/c1-3-5-7-9-11 |
| InChI key | MQIUGAXCHLFZKX-AMEAAFLOSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+4 |
| mp | −50 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]c1c([2H])c([2H])c(C(= |
| Packaging: | 100 mg in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 228.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 109 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 384 °C (lit.) |
| mp | −50 °C (lit.) |
| Density | 0.991 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 85151701 |

