Sodium DL-3-hydroxybutyrate-1,3-13C2
ALDRICH/488895 - 99 atom % 13C
Synonym: DL-3-Hydroxybutyric acid-1,3-13C2 sodium salt
CAS Number: 287389-34-8
Empirical Formula (Hill Notation): 13C2C2H7O3Na
Molecular Weight: 128.07
MDL Number: MFCD00084062
Linear Formula: CH313CH(OH)CH213CO2Na
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/C4H8O3.Na/c1-3(5)2-4(6 |
| InChI key | NBPUSGBJDWCHKC-ZPGUIXIESA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+2 |
| mp | 161-167 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [Na+].C[13CH](O)C[13C]([O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 500 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 161-167 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352101 |

