DL-Alanine-3,3,3-d3
ALDRICH/488933 - 99 atom % D
CAS Number: 53795-94-1
Empirical Formula (Hill Notation): C3D3H4NO2
Molecular Weight: 92.11
MDL Number: MFCD00084106
Linear Formula: CD3CH(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/C3H7NO2/c1-2(4)3(5)6/h |
| InChI key | QNAYBMKLOCPYGJ-FIBGUPNXSA |
| isotopic purity | 99 atom % D |
| mass shift | M+3 |
| mp | 289 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]C([2H])([2H])C(N)C(O) |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 289 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

