Estrone-2,4,16,16-d4
ALDRICH/489204 - 95 atom % D
Synonym: 1,3,5(10)
CAS Number: 53866-34-5
Empirical Formula (Hill Notation): C18D4H18O2
Molecular Weight: 274.39
MDL Number: MFCD01074157
Linear Formula: C18D4H18O2
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/C18H22O2/c1-18-9-8-14- |
| InChI key | DNXHEGUUPJUMQT-QSPUTOQOSA |
| isotopic purity | 95 atom % D |
| mass shift | M+4 |
| mp | 258-260 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +161°, c = 1 in dioxane |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]c1cc2[C@H]3CC[C@@]4(C |
| technique(s) | mass spectrometry (MS): suitable |
| Packaging: | 100 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H350 - H360 |
| Precautionary statements | P201 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 45-60-61 |
| Safety Statements | 53-22-36/37/39-45 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 258-260 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352211 |


