Ethyl acetoacetate-3-13C
ALDRICH/489271 - 99 atom % 13C
Synonym: Ethyl 3-oxobutanoate-3-13C
CAS Number: 61973-42-0
Empirical Formula (Hill Notation): 13CC5H10O3
Molecular Weight: 131.13
MDL Number: MFCD00083953
Linear Formula: CH313COCH2CO2CH2CH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 181 °C (lit.) |
| density | 1.037 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C6H10O3/c1-3-9-6(8)4-5 |
| InChI key | XYIBRDXRRQCHLP-HOSYLAQJSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+1 |
| mp | −43 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOC(=O)C[13C](C)=O |
| Packaging: | 500 mg in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38-41 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 183.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 84 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 181 °C (lit.) |
| mp | −43 °C (lit.) |
| Density | 1.037 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352101 |


