Ethylene glycol-13C2
ALDRICH/489360 - 99 atom % 13C
CAS Number: 104700-12-1
Empirical Formula (Hill Notation): 13C2H6O2
Molecular Weight: 64.05
MDL Number: MFCD00144287
Linear Formula: HO13CH213CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% (GC) |
| bp | 196-198 °C (lit.) |
| density | 1.148 g/mL at 25 °C |
| form | liquid (solution) |
| InChI | 1S/C2H6O2/c3-1-2-4/h3-4H, |
| InChI key | LYCAIKOWRPUZTN-ZDOIIHCHSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+2 |
| mp | -13 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O[13CH2][13CH2]O |
| storage temp. | room temp |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 231.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 111.00 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% (GC) |
| bp | 196-198 °C (lit.) |
| mp | -13 °C (lit.) |
| Density | 1.148 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12352001 |


