Formamide-13C
ALDRICH/489425 - 99 atom % 13C
CAS Number: 51284-91-4
Empirical Formula (Hill Notation): 13CH3NO
Molecular Weight: 46.03
MDL Number: MFCD00083968
Linear Formula: H13CONH2
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 210 °C (lit.) |
| density | 1.159 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/CH3NO/c2-1-3/h1H,(H2,2 |
| InChI key | ZHNUHDYFZUAESO-OUBTZVSYSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+1 |
| mp | 2-3 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [H][13C](N)=O |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H351 - H360D - H373 |
| Precautionary statements | P201 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 61-40-48/22 |
| Safety Statements | 53-36/37-45 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 347.0 °F |
| Flash Point(C) | 175 °C |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 210 °C (lit.) |
| mp | 2-3 °C (lit.) |
| Density | 1.159 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352101 |


