Glycerol-13C3
ALDRICH/489476 - 99 atom % 13C
Synonym: 1,2,3-Propanetriol-13C3; 13C Labeled glycerol; Glycerin-13C3
CAS Number: 63346-81-6
Empirical Formula (Hill Notation): 13C3H8O3
Molecular Weight: 95.07
MDL Number: MFCD00083975
Linear Formula: (HO13CH2)213CHOH
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 182 °C (lit.) |
| density | 1.302 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C3H8O3/c4-1-3(6)2-5/h3 |
| InChI key | PEDCQBHIVMGVHV-VMIGTVKRSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+3 |
| mp | 20 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O[13CH2][13CH](O)[13CH2]O |
| technique(s) | bio NMR: suitable |
| Features and Benefits: | • We offer extensive product and packaging customization with fast turn-around, GMP capabilities, in-house technical expertise, and complete quality documentation. • We provide unmatched reliability, flexibility, scalability, and support. • Our portfolio includes key products available in many grades and quantities to suit specific project requirements. • Our secure supply chain ensures reliable access to materials for our customers, regardless of location. |
| General description: | Uniformly labeled tracer for studying glycerol metabolism, gluconeogenesis, and lipid synthesis. Used in metabolic flux analysis and diabetes research. Available from glass-bottle sizes perfect for laboratory research or bulk quantities for manufacturing. Inquire for bulk pricing. |
| Packaging: | 500 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 320.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 160 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 182 °C (lit.) |
| mp | 20 °C (lit.) |
| Density | 1.302 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12142200 |

