L-Tyrosine-(phenyl-3,5-d2)
ALDRICH/489816 - 98 atom % D, 99% (CP)
Synonym: L-
CAS Number: 30811-19-9
Empirical Formula (Hill Notation): C9D2H9NO3
Molecular Weight: 183.20
MDL Number: MFCD00144699
Linear Formula: 4-(HO)C6H2D2CH2CH(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C9H11NO3/c10-8(9(12)13 |
| InChI key | OUYCCCASQSFEME-ZQCIBQAJSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+2 |
| mp | >300 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]25/D -12.0°, c = 1 in 1 M HCl |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]c1cc(C[C@H](N)C(O)=O) |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% (CP) |
| mp | >300 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |


