L-Tyrosine-1-13C
ALDRICH/489824 - ≥99 atom % 13C, ≥98% (CP)
Synonym: 4-
CAS Number: 110622-46-3
Empirical Formula (Hill Notation): 13CC8H11NO3
Molecular Weight: 182.18
MDL Number: MFCD00083988
Linear Formula: 4-(HO)C6H4CH2CH(NH2)13CO2H
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (CP) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C9H11NO3/c10-8(9(12)13 |
| InChI key | OUYCCCASQSFEME-DMSOPOIOSA |
| isotopic purity | ≥99 atom % 13C |
| mass shift | M+1 |
| mp | >300 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]20/D -10.6°, c = 4 in 1 M HCl |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N[C@@H](Cc1ccc(O)cc1)[13C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (CP) |
| mp | >300 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |


